Späť

AdriaSun - Dovolenka v Bulharsku > MAGAZÍN > Bulharské peniaze

Mena v Bulharsku

Leva

Bulharské peniaze

V Bulharsku je menou leva, ktorá sa delí na 100 stotinek. Značí sa 1 Lv, bulharsky 1 Lb, medzinárodne BGN. Bulhari vo vnútrozemí počítajú a vracajú na stotinky. Na pobreží sa väčšinou ceny zaokrúhlia na desať stotinek.

Súčasný kurz Leva

Za 1 levo dostanete 0,51 €. Ako sa kurz eura tak aj kurz leva sa často mení, je možné, že to bude teraz trochu inak.

Koľko peňazí vziať so sebou na dovolenku

Neviem, akú kto má spotrebu, ale keď si každý deň prenajmete ležadlo, zájdete na večeru do reštaurácie a občas vyrazíte niekam autobusom na výlet a zaplatíte tam vstupné, tak na 10 dní Vám stačí 100 euro na osobu, pre istotu je vhodné mať so sebou rezervu napr. 150 euro. Keby bola kríza, dá sa vybrať v bankomate.  Samozrejme do toho nepočítame cenu za ubytovanie a za darčeky alebo iné mimoriadné nákupy.

Veksláci

Ak stretnete pouličných vekslákov, tak si dajte veľmi dobrý pozor. Najhoršie je vymeniť si u nich peniaze a dostať stará neplatné leva z obdobia deväťdesiatych rokov. V roku 1999 bola menová reforma, v rámci ktorej sa z hodnoty leva škrtli tri nuly. Staré Leva spoznáte podľa toho, že majú oveľa menší ochranný prúžok ako dnešný leva. Vexláci nosia staré leva v peňaženke v oddelenom vrecku. Väčšinou sú to stovky. Sto leva je ekvivalent asi 51 EUR. Úplne najlepšie je s pouličnými veksláky v Bulharsku nemeniť, aj keby ponúkali kráľovské kurzy. Radšej sa s nimi ani nebavte, nesadajte si vedľa nich a neukazujte im peňaženky. Neverte ich radám. "Stretol som asi päť vekslákov vo väčších mestách, ale ten jeden, s ktorým som sa nakoniec nechtiac zakecal, sa mi snažil predať lístok predražený o dve leva a keď to nevyšlo, tak sa ma pri "lúčení" pokúsil okradnúť, keď mi s ľahkosťou siahol do kapsy, v ktorej som nosil drobné."