Späť

AdriaSun - Dovolenka v Bulharsku > MAGAZÍN > Nakupovanie, platenie, zjednávanie

Nakupovanie, platenie, zjednávanie

Sozopol

Ako nakupovať v Bulharsku?

Ak si chcete niečo kúpiť na pláži či pri pouličných stánkoch, je dobré mať pri sebe drobné, vyhnete sa tak problémom, že predajcovia nemajú na vrátenie alebo vám nasypú veľa drobných, ktoré vám odtrhnú vrecko od nohavíc. Keďže je Bulharsko pomerne blízko Turecku, je tu možné zjednávať, ale len pri stánkovom predaji, v obchodoch to neodporúčame.

V reštaurácii sa môžete stretnúť, že vám čašník donesie účet a odíde. Očakáva, že peniaze necháte ležať na tácke, samozrejme aj so sprepitným, ktoré činí asi 10 %. Aj preto je dobré mať pri sebe drobné.

Bulharsko
Bulharsko zatiaľ nevstúpilo do Schengenského priestoru, teda v Bulharsku zostáva povinnosť absolvovať hraničné kontroly. Do Bulharska môžete vstupovať na základe platného cestovného pasu alebo občianskeho preukazu.
Pri vstupe do Bulharska nie je už od občanov EÚ požadované preukázanie dostatočného množstva peňažných prostriedkov pre pobyt.

Z krajiny môžete vyvážať napríklad:
800 ks cigariet, 400 ks cigár, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 litrov destilátu, 90 litrov vína (max. 60 litrov perlivého vína), 110 litrov piva, 500 g kávy alebo 200 g kávového extraktu, 100 g čaju alebo 40 g čajového extraktu, 50 ml parfumu alebo 250 ml toal. vody...