Späť

AdriaSun - Dovolenka v Bulharsku > CESTOVNÉ INFORMÁCIE > o Bulharsku

Všeobecné informácie o Bulharsku

bulharsko_3.jpg

Informácie o Bulharsku

Oficiálny názov: Bulharská republika
Rozloha:
110 994 km2
Počet obyvateľov:
8 450 000
Úradný jazyk:
bulharština
Časový rozdiel:
+ 1 hodina
Hlavné mesto:
Sofia
Mena:
1 leva, 100 stotinek
Najvyššia hora:
Musala (2 925m)
Najdlhšia rieka:
Dunav 2 850 km (v krajine 450 km)
Požičovne áut:
cena 30 – 50 EURO – podľa typu auta
Pláže:
vstup je bezplatný, platí se iba za pronájom slnečníka a lehátka

Prečo stráviť dovolenku práve v Bulharsku?

o BulharskuV Bulharsku nájdete všetko: more, piesočnaté pláže, malebné historické mestečká, kultúrne a architektonické zaujímavosti, staré kláštory i moderné letoviská, vysoké hory.

Každý si príde na svoje: či už radi odpočívate pri mori, objavujete historické skvosty, prechádzate sa v malebných uličkách pobrežných mestečiek alebo chodíte po horách.

Bulharsko je na Vašu dovolenku skrátka ako stvorené.

Podnebie v Bulharsku

Bulharsko si získava obľubu hlavne vďaka dlhým piesčitým plážam, miernej klíme - priemerná teplota v letných mesiacoch je okolo 30 ° C, čistému moru, nízkemu obsahu soli a skoro úplnej absencii nebezpečných morských živočíchov. Na dovolenke v Bulharsku si môžete vďaka správnej teplote a vlhkosti vzduchu liečiť aj astmu. Teplota mora, piesku a mierna slanosť sa zase odporúča pri kožných chorobách a problémoch pohybového ústrojenstva. Nezanedbateľný je aj bohatý spoločenský život a finančná dostupnosť. Nájdete tu množstvo barov, diskoték, kaviarní a reštaurácií, ktoré pozývajú k ochutnávke miestnych špecialít. Bulharsko je pre nás stále cenový ráj a našinec si tu môže ľahko pripadať ako bohatý cudzinec. Na svoje si prídu aj milovníci pamiatok a obdivovateľov divokej a človekom nedotknutej prírody. Kladom je aj jednoduchá komunikácia s miestnymi obyvateľmi, ktorí rozumejú a majú snahu sa dohorvoriť slovensky alebo česky. Mnoho reštaurácií už ponúka svoje jedálne lístky s českým prekladom. Začiatok sezóny zaručuje rýchlo rastúce teploty, veľmi stále počasie a nižšie ceny. Koniec sezóny oproti tomu pokoj, teplú vodu a miernejšie počasie. Bulharsko je krajina pre všetkých bez rozdielu veku a záujmov.

Teploty v Bulharsku


JÚN JÚL AUGUST SEPTEMBER
Deň 26 °C 30 °C 30 °C 25 °C
Noc 19 °C 21 °C 21 °C 19 °C
Voda 24 °C 25 °C 26 °C 23 °C

 

 

 

 

Bulharsko - Zaujímavosti

Tieto informácie by sa vám mohli zísť, pretože neznalosť tejto zdanlivej maličkosti vám môže spôsobiť problémy. Keď Bulhari kývají hlavou (pre nás "áno"), znamená to "nie". Keď naopak vrtia hlavou, teda z ľava do prava ( "pre nás" nie "), znamená to áno.

Čas

o BulharskuPri príchode do Bulharska si nezabudnite posunúť hodinky o hodinu dopredu, platí SEČ + 1 hodina.

Vývoz suvenírov

Dajte si pozor na originálne antické nádoby, ich vývoz z krajiny je zakázaný!

Telefonovanie a roaming

Volanie z Bulharska do Slovenskej Republiky má predvolbu +421. Volanie do Bulharska má medzinárodnú predvoľbu +359. V Bulharsku sa dovoláte cez roaming s ktorým koľvek slovenským operátorom. Aktuálny cenník roamingu nájedete na intenete. Dá sa tiež volať telefonnými kartami BELFON (oranžové budky) alebo MOBIKA (modré budky), ktoré sa dajú kúpiť za 5, 10 alebo 20 Lv). Telefónne karty kúpite v novinovom stánku,v potravinách pri pokladni alebo na pošte.

Dôležité Bulharské telefónne čísla:
Polícia: 166
Hasiči: 160
Prvá pomoc (barza pomošt): 150
Dopravná polícia (KAT): 165
Cestná pomoc (patna pomošt): 146