Späť

AdriaSun - Dovolenka v Bulharsku > MAGAZÍN > Zaujímavosti z Bulharska

Bulharsko zaujímavosti

Bulharská kuchyňa, špízy

Bulharsko, SofieNAJOBĽÚBENEJŠIE MESTA BULHARSKA

Sofia je nielen metropolou Bulharska, ale aj jedno z najväčších lákadiel pre turistov. Je významná nielen pre Bulharsko, ale aj celý Balkánsky polostrov. Je to intelektuálne, kultúrne i ekonomické centrum štátu. Druhé najväčšie bulharské mesto je Plovdiv. Návštevníkov zaujme starou štvrťou s dobre zachovanými domami z 19. storočia a rímskymi pamiatkami. Varna a Burgas sú tiež obľúbené turistické ciele, zároveň významné prístavy.

LETNÁ SEZÓNA V BULHARSKU

Optimálne môžete Bulharsko navštíviť v období máj - september. Letoviska ponúkajú množstvo atrakcií - tobogány, šmykľavky, plážový volejbal, potápanie, alebo jazdu na vodnom skútri. Pre posedenie sú pripravené reštaurácie, obchody i bary, kaviarne.

MIESTNA KUCHYŇA

Bulharsko, místní kuchyně BulharskoV prípade, že Vás zláka ponuka niektorej z útulných miestnych reštaurácií, určite neodoláte ponuke jedál. Bulharská kuchyňa sa skladá predovšetkým z koreneného mäsa so zeleninou. Ochutnať môžete vynikajúcu morskú rybu, ktorá za svoju chuť vďačí nízkemu obsahu soli v Čiernom mori. Ako príloha sa najviac podáva ryža alebo pečivo. Nezabudnite ochutnať balkánsky syr a na pitie si dajte víno, pivo alebo miestna rakiju.

POBREŽIE BULHARSKA

Bulharské pobrežie je najväčším skvostom tejto krajiny. Tiahne sa takmer 400 km. Má jedny z najkrajších piesočnatých pláží v Európe, priezračne číre more. Pobrežie Čierneho mora je málo členité, má dlhé úseky krásnych pláží, málo vykrojené zálivy a skoro žiadne ostrovy. Podnebie je označované za mierne stredomorské. Letá sú teplé a suché. Rozpálené pobrežie v lete ochladzuje severovýchodný smer prúdenia vzduchu. Bulharsko sa chváli aj minerálnymi prameňmi, kúpeľmi a rehabilitačnými strediskami. Milovníci lyžovania navštevujú horské centrá.

DOPRAVA DO/V BULHARSKU

Do Bulharska sa môžete dopraviť po vlastnej osi, autobusom alebo letecky. Najväčší medzinárodný vzdušný prístav sa nachádza asi 5 km na východ od hlavného mesta Sofie. Bulgaria Air je najväčší medzinárodný prepravca lietajúce z Bulharska po celej Európe. Ďalšie dve dôležité letisko sa nachádza vo Varne a Burgase. V Bulharsku sa vo väčšej miere využíva železničná doprava. Trate spájajú Sofii s veľkými mestami Európy ako je Belehrad, Bukurešť, Solún, Istanbul, Viedeň, Mníchov, Berlín a Paríž. Do Bulharska z východu smeruje tiež trasa trajektu. Vnútroštátna autobusová doprava je v Bulharsku podstatne pohodlnejšie ako vlaková, ale aj drahšie.

OBYVATELIA BULHARSKA

Obyvatelia Bulharska sa vyznačujú svojím temperamentom a pohostinnosťou. Pri rozličných príležitostiach sa obdarúvajú kvetmi. Aj medzi ľuďmi, ktorí sa navzájom nepoznajú sa používa tykanie. K menšiemu nedorozumenia môže dôjsť, ak zabudnete, že Bulhari vyjadrujú nesúhlas pokývaním hlavy a zavrtenie je áno.

ŠTÁTNE SVIATKY, FESTIVALY A ZÁBAVA

Zajímavosti z Bulharska, bulharský folklórS koncom komunistického režimu z kalendára vymizli aj niektoré štátne sviatky a boli nahradené tradičnými festivaly a sviatky ako sú Veľká noc a Vianoce. Navyše sa tu udržujú miestne festivaly a dni svätých, a to tak, že sa slúžia bohoslužby, hoduje sa alebo sa len pália sviečky pod obrazom daného svätca. Aj keď sú národné kroje stále k videniu, zábavy majú západný štýl. Obľúbené sú bulharské folklórne festivaly. Líšia sa hlavne veľkosťou a náplňou. Od pouličných sprievodcov až po zhromaždení ľud na horských lúkach alebo skupinky muzikantov hrajúcich na námestí k tancu choro.

BULHARSKO - TLAČ

Ukončenie cenzúry po novembri 1989 a zastavenie vydávania propaganistických komunistických novín Rabotničesko delo (robotnícky list) zapríčinilo oživenie domácej mediálnej scény. Dva hlavné denníky24Časa a Trud. Plátky, ktoré miešajú pikošky o hollywoodskych hviezdach a kúsky bulharskej mafie. Aj keď sa jedná o politicky nezáviské noviny, sú prevažne konzervatívne. Zo serióznejších denníkov sem patrí Dnevnik, je vcelku nestranný a informuje o kultúre a životnom štýle. Dominantné postavenie má však týždenník Kapital, zaoberá sa čisto obchodom, ale teraz poskytuje do hĺbky rozpracované analýzy a kultúrne články, ktorých je v ostatných novinách nedostatok. Je tu tiež veľa bulvárnych plátkov, ktoré prinášajú donedávna zakázanej správy o celebritách, odporné kriminálne príbehy a nepravdepodobné historky, medzi ktorými hrá hlavnú úlohu Bljašak - Blesk, ktorý doslova prežúvavce správy západných plátkov. Jedinými mesačníky so správami zo života sú Egoist a Edno. Obaja sú zaujímavým sofijským prehľadom novej hudby, filmu a módy.